top of page
עריכה ספרותית

עריכה ספרותית

כל ספר, ולא משנה על ידי מי הוא נכתב, זקוק לעיניים נוספות שיתבוננו בו. עריכה ספרותית היא העיניים האלה. תפקיד העריכה הספרותית הוא לשפר את כתב היד – לתקן ניסוחים, לקצר או לעבות היכן שצריך, לייצר זרימה בקריאה, ובעיקר – לדייק את הסיפור המרכזי.


כעורכת חשוב לי לשמור על ה'קול' של הכותב/ת; לא לשנות מה שלא צריך, ובאותה נשימה – לשייף ולהדק, כדי לייצר את התוצאה הטובה ביותר.
תהליך העריכה מתרחש באמצעות עבודת 'פינג' פונג' – דיאלוג ושיתוף פעולה פורה בינינו. אחרי קריאה ראשונית שלי, אני מחזירה אליכם את הטקסט עם הערות והארות לתיקון, אתם מחזירים לי עם השינויים שלכם, אני עוברת על זה שוב – עד לתוצר הסופי, שיהיה מקובל עליכם/ן. 


 

ספרים שערכתי

תחת עץ היין / אורית וינבוים

תחת עץ היין / אורית וינבוים

ספר שירה עדין ונוגע על נושא שאף פעם לא נמאס ממנו: אהבה. מתוך ההקדמה: "אפשר לומר שעשיתי מחקר די רציני על אהבה, במהלכו חיפשתי בעיקר תשובות לשאלה מה זאת אהבה; קראתי שירי אהבה, חיפשתי אמרות על אהבה ותרתי אחר ספרי הדרכה ומחקרים בנושא. הדבר החשוב ביותר שלמדתי הוא שאהבה, חדשה או ותיקה, אינה דבר מובן מאליו. יש צורך לעבוד שעה-שעה כדי לטפחה ולגדלה, אחרת היא תגווע".
לובשת מלכות / לילך סולומון

לובשת מלכות / לילך סולומון

ספר שירה העוסק בתהליך השינוי של תודעה נשית. המחברת יוצאת למסע של גילוי עצמי והסכמה להנכיח ולבטא את שחבוי בתוכה דרך שבעה שערי ריפוי. השירים מתכתבים עם הסיפור הביוגרפי שלה ומאפשרים הצצה לתהליך חיפוש אחר חירות פנימית.
לחיות בשיווי משקל / ליאת יגר

לחיות בשיווי משקל / ליאת יגר

סיפורה האישי של המחברת, הנסוב סביב ההתעללות המינית שחוותה מצד סבה בילדותה, והמעגל האכזרי שהגיע בעקבותיו ועיצב את שנות התבגרותה. בפתיחות וברגישות היא מספרת על הנפש שהתרוקנה בזמן שהגוף התמלא, ועל הדרך הארוכה שעשתה אל מי שהיא היום: אישה השמחה בחלקה, שמנהלת את חייה מתוך קבלה עצמית, נמנעת ממלכודת הקורבן ומעוררת השראה בקרב רבים.
חוויות בלתי נראות / חנה בנך

חוויות בלתי נראות / חנה בנך

הצצה ייחודית לדרך שבה אישה עם עיוורון חווה אירועים גדולים וקטנים בחייה, ולמשמעות שהיא מעניקה להם בפרספקטיבת הזמן. ממסע מזחלות שלג בלפלנד ועד גלישת סקי בוורמונט, המחברת משחזרת ברגישות ובהומור עצמי כיצד היא חווה את העולם. בכך היא מצליחה להכניס את הקורא לנעליה, ומאפשרת לו להרגיש את העולם מבעד לעיניה.
ליילל לירח / שורה

ליילל לירח / שורה

ספר שירה אמיץ וחשוף של אישה שנמצאת בחיפוש ארוך אחר ביתה, החיצוני והפנימי. הספר נפתח בשיר הבא: "למה לכתוב בכלל? / שוב ושוב אני שואלת. / כדי שלא אטבע / מעודף הבדידות הזאת / עם האמת שלי. / שאהבתי לא תקמול באפילה./ שתבקע / שתתפקע / בחיים האלה / במלואה. / כל מה שהינני / כל מה שהינני".
לבסוף עלה השחר / אביגדור שפיצר

לבסוף עלה השחר / אביגדור שפיצר

ארבעים שנה לאחר שהשתתף במלחמת יום הכיפורים, אביגדור שפיצר חוזר אל ימי שירותי הצבאי בחיל השריון ואל הקרבות העקובים מדם בגבול הסורי הבוער. בשפתו הייחודית הוא מגולל את השלכותיה של הטראומה על המשך חייו האזרחיים. ועם זאת, זהו סיפור אופטימי על בחירה בחיים חדשים, חיים של אהבה.
קוד משתמש / ד"ר חזי גור מזרחי

קוד משתמש / ד"ר חזי גור מזרחי

ספר עתיר ידע העוסק באופן האפקטיבי ביותר שיש להשתמש בניתוח התנהגות צרכנים על מנת לעלות על המסלול העסקי הנכון. המחבר, ראש המכון לחקר הקמעונאות בישראל, מפרט בספרו מה גורם לאנשים להחליט האם לקנות מוצר מסוים או לא, כיצד משפיע עיצוב העסק על החלטת הקנייה, כיצד לבנות מותג מצליח ועוד.
דידי ו-וונדל / יולי לבנה

דידי ו-וונדל / יולי לבנה

בעשור התשיעי לחייהם יוצאים וונדל פרקר ודידי פילד ל'רוד טריפ' ספונטני ברחבי צפון-מזרח ארצות הברית. רומן מחמם לב ולעיתים משעשע על שני אנשים בודדים שמוצאים נחמה ותקווה זה בזה, ועל תשוקה שניצתת לפתע בגיל מבוגר וצובעת את החיים באור חדש ובוהק. (תורגם לאנגלית).
יומן כתיבה מסע במילים / חגית אלמקייס

יומן כתיבה מסע במילים / חגית אלמקייס

סדנת כתיבה אישית שנתית: 365 תרגילי כתיבה המזמינים לכתוב כדי להתקרב לעצמך בתהליך מעגלי, עדין ומובנה. בכל חודש נושא הכתיבה הוא ברוח העונה: לכתוב כדי להשיל, לכתוב כדי לחלום, לכתוב כדי לאהוב, לכתוב כדי להיות. (תורגם לאנגלית).
מתבונן בעיניים עצומות / מיכאל פז

מתבונן בעיניים עצומות / מיכאל פז

סיפור חייו היוצא דופן של מיכאל פז, שנפצע בגיל שש מהתפוצצות רימון ששיחק בו וכך איבד את הראייה בשתי עיניו ואת ידו השמאלית. בספרו הוא חולק עם הקוראים את הלקחים שהפיק במהלך חייו; תובנות שאפשרו לו לחיות חיים מלאי סיפוק ואהבה בלי קשר למגבלות הגוף, מתוך גישתו שגורלו נתון בידיו.
פוקחת עיניים – מסע אישי לגילוי התבונה הפנימית / יפעת ברכה

פוקחת עיניים – מסע אישי לגילוי התבונה הפנימית / יפעת ברכה

סיפורה האישי של המחברת שגדלה במשפחה שהשתייכה לארגון המשיחי עדי יהוה ובמשך רוב חייה הסוותה זאת מעיני הסביבה. הספר עוסק בנושאים של זהות ושייכות, ומציב במרכזו את השאלה: כיצד נוכל לגלות מי אנחנו באמת על רקע הציפיות, הסחות הדעת והרעשים מבחוץ.
הולך אחרי האור / הרצל מוכתר

הולך אחרי האור / הרצל מוכתר

סיפור חייו בגוף ראשון של הרצל מוכתר, מלידתו ב-1939 בעיראק ועד פטירתו ב-2022 בישראל.
ספרים

חגית אלמקייס

"כל מי שהוציאה לאור ספר והתנסתה בתהליך עריכה, יודעת שבחירת עורכ/ת זה כמעט כמו בחירת בן או בת זוג צמוד לתקופת העבודה המשותפת. מהרגע שיצאתי לדרך עם יומן הכתיבה ידעתי מי תלווה אותי. ידעתי שאני חייבת מישהי שיכולה לראות את החזון-חלום שלי, להרגיש אותו ולהוביל אותי לשם בצעדים עדינים ותומכים. מעבר לעבודת העריכה החדה והבהירה, טלי ניהלה איתי שיח קשוב על כל תרגיל שנכנס ליומן,  הודיעה לי על כל שינוי, ועסקה בו תמיד בהרבה אהבה, אכפתיות, חן והומור. את ההערות וההנחיות שלה קראתי תמיד בצחוק גדול. ככה בשמחה ובקלילות היא דייקה בכל משפט, בכל מילה. ותמיד במקצועיות ובדקדוק. היא הניחה עליו את העיניים הטובות שלה, השקיעה בו שעות ארוכות וחיכתה לו באורח רוח. אני מרגישה שזכיתי כל כך". 

bottom of page